Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BM ‘başörtüsüne yasak kaldırılsın’ çağrısı yaptı
18 Ağustos 2010 / 07:02
Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Kaldırılması Komitesi, Türkiye’den başörtüsü yasağının kaldırılmasını ve ayrımcılık yapanlara ceza uygulanmasını istedi

STAR

Birleşmiş Milletler (BM) Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Kaldırılması Komitesi’nin (CEDAW) 2010 raporunda Türkiye’deki başörtüsü ayrımcılığına son verilmesi çağrısı yapıldı. CEDAW’ın 12-30 Temmuz arasında gerçekleştirdiği çalışmada Ankara’dan istenenler şöyle sıralandı: “Başörtülü kadınların eğitim, çalışma, politik ve kamu yaşamına katılımını engelleyen tüm ayrımcı uygulamaları sona erdirmeli, farklı muamele gercekleştirenler hakkında yasal işlemler başlatarak, çözümü erteleyen tavrından vazgeçmeli.”

71 Sivil Toplum Kuruluşu’nun yer aldığı Kısmi Değerlendirme Raporu Koalisyonu adına bilgi veren Avukat Fatma Benli, “Yeni bir dönem başlıyor. Raporda somut talepler var” dedi.

Kararları bağlayıcı

Türkiye, Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Tasfiye Edilmesine Dair Sözleşmesine (CEDAW) 1985 yılından beri taraf. Ankara, sözleşme gereği kadınlara karşı sadece hukuki değil fiili ayrımcılığın sona erdirilmesi yükümlülüğü altında bulunuyor. Ayrıca dört senede bir ülke raporunun değerlendirilmesi sonucu alınan nihai yükümlülüklerin de yerine getirilmesi zorunluluk.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C