Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afganistan’ın yeni ‘zenginlikleri’
17 Ağustos 2010 / 15:08
Afganistan’da Batılıların Taliban karşısında bozgunu netleştikçe, Afganistan’ın iştah kabartan doğal zenginlikleri gündeme gelmeye başladı.

Birkaç ay önce Pentagon’un açıkladığı bir raporda Afganistan’ın trilyon dolarlık madenleri olduğundan bahsedilerek, Çin’in burada yatırıma başladığı bildiriliyordu.

 

Raporun açıklandığı dönemde, NATO öncülüğündeki Batılı müttefiklerin Afganistan’da verdiği kayıplar artmaya başlamış, ülke kamuoylarında çekilme yönünde büyük baskı oluşmuştu.

 

Geçen ay Başkent Kabil’de toplanan uluslararası toplantıda, her ülke Dışişleri Bakanı düzeyinde temsil edilmiş ve çekilme takvimi üzerinde durulmuştu. Konuşmalarda son çekilme tarihi olarak 2014 yılı neredeyse netleşmişti.

 

Çekilme takvimi açıklanırken Batı, Afganistan’da hem özel sektörde hem de kamuda kendisine sıkı sıkıya bağlı kurumsal bir yapı oluşturmanın da hesaplarını yapıyor.

 

Bu amaçla özellikle Amerika tarafından, Karzai hükümetinin ayakları üzerinde durabilmesi, yolsuzlukla kirlenmiş imajından kurtulabilmesi ve polis-asker gücünü artırabilmesi için çalışmalara başlanırken, Uluslararası yatırımcıların ülkeye çekilebilmesi için de propagandaya başlandı.

 

Afganistan’ın zengin bakır, demir, kobalt vs madenlerinin varlığı ilan edildikten sonra, şimdi de Madenler Bakanlığı sözcüsü Cevad Ömer tarafından Afganistan’da yeni zengin petrol yatakları bulunduğu ilan edildi.

 

Maden ve petrol çıkartılabilmesi ancak sermaye yapısı güçlü, büyük şirketlerce yapılabiliyor. Afganistan’da var olan risklere Batılı büyük şirketlerin bu ülkeye gelişini engellediğinden, onların iştahının kabartılabilmesi için büyük rakamlar telaffuz ediliyor.

 

Yer altı madenlerini kendisi kullanabilmesi durumunda ise Afganistan’ın 10 yıl içinde kendi kedine yetebilen bir ülke haline gelebileceği düşünülüyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 13 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
10 / 17 °C