Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Merkel: Demokrasi İçin Afganistan’dayız
17 Nisan 2010 / 20:14
ABD ve Nato’nun Afganistan savaşının faturası büyüyor.

Amerikan’ın yanında, Afganistan’da savaşan, Nato Gücü içerisindeki Almanya’nın asker kaybının sürmesi Alman kamuoyunu rahatsız ediyor. Rahatsızlığın artması karşısında özür mahiyetinde ama işin gerçeğini yansıtan ifadeler ortaya çıkmaya başladı.

 

Üç alman askerinin öldürüldüğü çatışmanın ardından sadece Alman Savunma Bakanı açıklama yaparken, önceki gün uğradıkları bir saldırı sonucu dört almanın ölümü ve sekizinin yaralanması üzerine Başbakan Merkel açıklama yaptı. Savunma Bakanı Afganistan’da savaş için bulunduklarını ifade ederken, Merkel ise Batı’nın hakim değeri olan Demokrasi’yi savunmak için bu savaşı yapmak zorunda olduklarını ifade etti. Batı’nın değerleri için bu savaşın ve bu misyonun devamının zorunlu olduğunu kaydetti.

 

Almanya’nın Sesi’nin haberinde Merkel Afganistan’da ölen Almanlar için üzüntü duyduğunu ancak buradaki misyonlarının devam edeceğini belirterek; “Askerlerimiz buradaki misyonla sadece Afganistan'da değil, aynı zamanda Almanya'da ve tüm Batılı demokrasilerde de güvenliği sağlıyor” dedi.

 

Bu arada Nato güçleri Afganistan’da sekizinci yılını doldururken, ‘dost’ ülkelerin kamuoylarında çıkan çekilme baskıları, Afganistan’da huzurun sağlanamamış olması, merkezi otoritenin istenen güce ulaşamaması, üstelik bir de Afgan halkının desteği yerine nefretini kazanmış olmasıyla elini son derece zor bir duruma sokmuş durumda. Batı demokrasisini korumak uğruna Türkiye’nin de dahil olduğu 43 ülkenin desteği ile Afganistan’da savaşan Nato güçleri yeni stratejiler geliştirmeye çalışıyor.

 

Afgan ordu ve polisinin eğitilerek, sayısının artırılması, Taliban’la savaşacak kapasiteye ulaşması aslında Nato için yeterli. Halkın desteğini kazanma çabası da olmasına rağmen Nato’nun bunu Hıristiyan bir birlik olarak Müslümanlara karşı savaş halinde iken başarması pek mümkün görünmüyor. 2010 ve 2011 yıllarında bir çok ülke çekilmeyi planlarken, Nato için en pratik çözüm, Batı’nın ‘sözünden çıkmayacak’, muhtemelen ismi Karzai olacak bir lideri, kuvvetli bir ordu ve polis gücü sağladıktan sonra, çekilmek olacaktır.

 

Ne var ki kağıt üstündeki bu çözümlerin gerçekte işe yarayıp yaramayacağı ise bir çok soru işareti taşıyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C