Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Korsana Karşı, "Küresel Korsan"la Kolkola!
20 Mart 2010 / 12:57
Geçtiğimiz hafta Genelkurmay'ın sitesinden duyurulan bir haber, Türkiye medyasında büyük coşkuyla karşılandı.

Somali kıyılarında 7 korsanın bölgede korsanlık faaliyetlerine karşı görev yapan Türk askerleri tarafından etkisiz hale getirildiği yönündeki söz konusu haber, haydutlara karşı kazanılmış çok büyük bir zafer olarak nitelendirildi ve her zaman olduğu gibi emperyalizmin bölge politikalarından, Somali insanının korsanlığa mahkûm edilişinden vs hiç bahsedilmedi.

Somali'de "korsanlara" karşı mücadele eden Türk askerinin, niçin Afganistan'da "küresel korsan"ın yanında yer aldığını sorgulamasını zaten bekleyemezdik bu medyadan. Fakat hiç değilse Somali özelinde "dostlar gazetecilikte görsün" diye bile olsa emperyalizmin bildik propagandalarından farklı birkaç analize dahi yer verilmemesi düşündürücüdür.

Oysa, Somali kıyılarında korsanlık yapan insanlara uzatılan mikrofonlara söylenen ve fakat hakim medyada bir türlü yer bulamayan birtakım gerçekler var. Somalili araştırmacı Muhammed Abşir Waldo ve Afrika üzerine çalışmalar yapan Hüseyin Aktürk'ün konuyla ilgili hakim medyada yer bulamayan açıklamaları, haydut olarak nitelendirilip dünyanın lânetlileri haline getirilmek istenen Somalili korsanların, aslında Batılıların bölgede sürdürdüğü korsanlığın kurbanları olduğunu ortaya koyuyor. Tek geçim kaynakları olan balıkların Batılılar tarafından gasbedilmesi karşısında Somalililer ne yapabilirdi? İşte Abşir Waldo bu gerçeği dile getiriyor ve "Sanayi atıklarını, zehirli atıkları ve bildirildiğine göre nükleer atıkları da bunlar boşaltmakta. Çoğu zaman, her iki işi yapanların yine bu aynı balıkçı tekneleri olduğunu biliyoruz. Tüm problemler bu korsanlık sonucunda başladı. Somali’deki korsanlık, ülkenin deniz kaynakları talân edildiğinde, suları atıklarla zehirlendiğinde, balıkları çalındığında ve tüm ülkede yoksulluk kol gezerken balıkçılar artık başka imkanları olmadığı için korsan balıkçılık yapan ve zehirli atık boşaltan ülkelerin malları ve gemilerine el koymaya başladılar.Vicdanları sızlatan bir adaletsizlik söz konusu. Uluslararası camia sadece kendi çıkarlarını kurtarmanın peşinde. Olaya Somalililer açısından asla bakmıyorlar. Bu balıkçıdan bozma korsanların başka bir seçenekleri yok. Kendilerini ve sahalarını korumak zorundalar. Ümitsizlikten doğan bir eylem olarak görebilirsiniz bu eylemleri." tesbitinde bulunuyor.

Hüseyin Aktürk'ün “Somali: Korsan Krizi” başlıklı çalışması da konuyla ilgili önemli veriler içeriyor. Aktürk, korsanların kendilerini sahil güvenlik görevlisi olarak tanımladıklarını belirtiyor ve ekliyor: "Korsanlar verdikleri röportajlarda kimseye zarar vermediklerini, sadece kendi haklarını aldıklarını, yıllarca birçok devletin kendi sularını kirlettiğini, tek geçim kaynakları olan balığın yabancı devletler tarafından sömürüldüğünü ve tüm bunlara son vermek için bu eylemleri yaptıklarını söylemektedirler. Yapılan araştırmalar korsanların bu iddialarında gerçeklik payı olduğunu göstermiştir. BM Somali Gözlemcisi Ghanim Alnajjar’ın 2005 yılında Nairobi’de yaptığı açıklamaya göre, Somali’de yapılan kaçak balıkçılığın boyutu yıllık 300 milyon dolara ulaşmıştır."

Görüldüğü gibi Somali kıyılarında yaşananlar, Amerikan emperyalizmi ve onun embedded medyasının propaganda ettiğinden çok farklı. Meselenin arka planını hiç gündeme getirmeden Somalililere haydut damgası vuran Türkiye medyası, korsanlık karşıtı haber adı altında aslında "küresel korsan"a hizmet ettiğini bilmelidir. Belki de bunu çok iyi biliyordur! Bu medyadan Büyük İskender'in yüzüne gerçeği haykırmasını beklemek safdillik olur zaten.

H.Şükrüoğlu

Kaynak: www.islamvehayat.com

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C