Anasayfa » HABERLER » KAOS

KAOS

Bugün dünyada global şirketlerin iktidarı hakimdir. Beğenmedikleri ve menfaatlerine uygun olmayan iktidarları değiştirmek için türlü hilelere başvururlar.

Vasviye Özkubat

İslami sistemle idare edilmemizi arzulayan arkadaşlar,sistemin mantığını ortaya koymadan kuran diyerek değişeceğini zan ediyorlar.

İdari sistemlerin alt yapısını  fikrini ortaya koymadan, alt yapısı hazırlanmadan  mantığını oluşturmadan doğan sistemler sancılı olur. Hatta KAOS olur.

Hilafetten cumhuriyete geçerken biz sistemi hazırlamadık zaten bilmiyorduk. Yabancı ülkelerden aldığımız medeni idari ve ticari kanunlardan belli ve değişik ülkelerden almışız.

Peki nasıl yumuşak bir geçişle cumhuriyet kabul edilmiş. Bunu hazırlayan biz değiliz.

Hazır olan ve uygulanan Kapitalizmi Emperyalist ülkelerin isteğiyle almış ve uygulamışız. Bununda sancılarını çok çektik halende çekiyoruz.

Demek neymiş, Evvela sistemi oluşturacak değiştiricilerin olması lazım. Sonra sistemin akidesinin oluşturulması lazım. Ve sonra uygulayama alanı tespit edilip uygulanır.

İslami ülkelerinin Arap baharı tabir ettikleri hareket maalesef bu olgulardan yoksun olduğu için başarılı olamamıştır..

İşte Libya, Cezayir, Mısır, Yemen, Suriye ve Irak.

Netice parçalanma ve savaş.

Bunu İslam olmayan ülkelerdede görebiliriz. Rusyada Çarlık ve Bolşevikler  Çinde imparatorluk ve komunist kuvvetleri keza küba latin ülkeleri romanya ve milyonlarca ÖLÜM ve SEFİLLİK.

Bu örneklerin hepsinde basiretsiz isyanı görmek mümkün..

Bir ülkenin gerçek dinamiklerine uymayan her değişim KAOSU doğurur.

Değişim bittiği zaman halk kitleleri, aldatılmış sindirilmiş bir halde olguyu kabullenir. Çünkü artık karşılarında silahlı bir güç bir otorite vardır. Bu otorite her zaman tahakküm  kabiliyetine sahiptir. Ülkemizdeki yapılan darbelerde bu olguya eş değerdedir. Bu olgunun oluşması için içteki enstümanlar kullanılır. Bunlar evvela ülkenin sanatçıları yazar ve çizerleridir.  Bazıları ikna edilir bazıları satın alınır. Sonra sendikalar, dernekler, akil adamlar, öğretim üyeleri ve bilhassa  GENÇLİK hürriyet söylemleriyle ikna edilir.

Bugün dünyada global şirketlerin iktidarı hakimdir. Beğenmedikleri ve menfaatlerine uygun olmayan iktidarları değiştirmek için türlü hilelere başvururlar.

Kendilerine yakın menfaatlerine uygun istediklerini yapan gurup veya şahısları getirirler Ve bunu ülkenin menfaatlerini korumak, gelişmeyi ve medeniyeti getirmek için yeni tayin ettikleri iktidarlara söyletirler. Sistemlerde daha iyi adil idare daha iyi bir yaşam söylemleriyle oluşturulur ve lanse edilir.

ALLAH’IN anayasasının uygulanmadığı dünyada hep böyle olmuştur.

 

Hakkında HABERLER

HABERLER

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayınlanmadıGerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*