Anasayfa » DUYURULAR » GÖRÜLEN LÜZUM ÜZERİNE KISA BİR AÇIKLAMA

GÖRÜLEN LÜZUM ÜZERİNE KISA BİR AÇIKLAMA

Her hangi bir konuda değişik bir düşünceye sahip olan kimse düşüncesini tartışmaya açar, o konuda değişik düşünmesinin delillerini açıklayarak diğer kardeşlerimizi ikna etmeye çalışır. Diğerleri tarafından doğru bulunursa kabul edilir ve o konuda ortak düşüncemiz haline getirilir ve dergimizde ilan edilir. İkna edemez ise bu düşünce o şahsın şahsi düşüncesi olarak kendisinde kalır ve bunu asla başkaları ile paylaşmamak kaydıyla.

Dergimizin bir dönem yazarlarından olan Erhan Aktaş kardeşimizin “Kerim Kur’an” adı ile yayınlamış olduğu mealdeki değişik görüş ve kanaatlerinin İktibas Dergisiyle hiçbir ilgi ve alakasının olmadığının bilinmesini isteriz. Bu tamamen kendisinin şahsi görüşüdür ve kendisini ilzam eder. Dergimizin yayına başladığı 1. 1. 1981 gününden bu yana geçen 35 yıllık yayın hayatında ortaya koyduğu fikri çizgide herhangi bir değişiklik olmamıştır. Bu çizgi, şahısların şahsi düşüncelerinden daima uzak tutulmuştur. Başından beri Kur’an ve sünnetin çizdiği sahih İslam anlayışı devam ettirilmeye çalışılmıştır. Bu konuda takip ettiğimiz yöntem şudur:

Her hangi bir konuda değişik bir düşünceye sahip olan kimse düşüncesini tartışmaya açar, o konuda değişik düşünmesinin delillerini açıklayarak diğer kardeşlerimizi ikna etmeye çalışır. Diğerleri tarafından doğru bulunursa kabul edilir ve o konuda ortak düşüncemiz haline getirilir ve dergimizde ilan edilir. İkna edemez ise bu düşünce o şahsın şahsi düşüncesi olarak kendisinde kalır ve bunu asla başkaları ile paylaşmamak kaydıyla. Paylaşma konusunda ısrar ederse,  bu camiadan ayrılır ve bundan sonra yapacakları sadece kendisini ilzam eder. Çünkü kimse kimsenin düşüncesine zincir vuramaz. Zorla da tutamaz. İnsanlar istedikleri gibi inanır, istedikleri gibi davranırlar. Ancak yaptıklarının hesabını önce topluma, sora da Allah’a vermeyi göğüsleyerek…  Kardeşlerimizin bu erdemi gösterecek karakterde olduklarına inanıyoruz. Son örneğinde olduğu gibi “Kerim Kur’an” adıyla takdim edilen “Meal” İktibasın değil Erhan Aktaş’ın Meali olarak topluma sunulmuştur. Maddi ve manevi hesabı da ona aittir…

İKTİBAS DERGİSİ

Hakkında HABERLER

HABERLER

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayınlanmadıGerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*